

Som de älskade sin trädgård
Ingår i entréavgift
Datum: 25 maj - 28 september
Plats: Eriks hus
Naturen som konst och livskraft
En poetisk och visuell resa där fyra ikoniska kvinnor – Frida Kahlo, Karin Larsson, May Morris och Karen Blixen – möts i en hyllning till naturens skaparkraft och trädgårdens roll som kreativ katalysator.
De förenas inte bara av sin konstnärliga gärning, utan också av en djup kärlek till trädgården som plats för inspiration, återhämtning och liv. Genom fyra rumsliga installationer – formgivna av utställningsproducenten Eva Canebro i nära samarbete med Norrvikens trädgårdsteam – får deras unika uttryck blomma fram i varsin gestaltning.
"Vi vill lyfta fram hur trädgården fungerade som en källa till kreativitet och styrka för dessa kvinnor. Deras berättelser är lika aktuella idag och påminner oss om vikten av att finna inspiration i det levande runt omkring oss," säger Eva Canebro.
Här får du kliva in i världar där hantverk, tradition och konst vävs samman. I mellanrummen mellan generationer och kulturer uppstår något nytt – en plats där deras arv möter vår samtid. Som de älskade sin trädgård är en utställning som firar konstens och naturens dynamiska möte.
Välkommen att följa med på en resa genom tid, trädgård och skapande – från Mexiko till Dalarna.
Utställningsproducent: Eva Canebro






Från Mexico till Dalarna

Frida Kahlo
Frida Kahlo (1907–1954) var en banbrytande konstnär, känd för sina självporträtt där surrealism, realism och mexikansk folkkonst smälter samman. En allvarlig olycka vid 18 års ålder förändrade hennes liv – konsten blev hennes sätt att uttrycka smärta, identitet och kärlek.
Hennes målningar är djupt personliga, fyllda av symbolik och starka färger, ofta med referenser till Mexikos kulturarv. Hon var gift med muralmålaren Diego Rivera, och deras relation präglades av både passion och konflikt.
Frida hade en stark koppling till naturen. Hennes hem, La Casa Azul, omgavs av en frodig trädgård som blev en källa till inspiration – blommor återkom både i hennes konst och i hennes personliga stil.
Idag ses hon som en feministisk ikon och en symbol för motståndskraft och skaparkraft. Hennes verk fortsätter att beröra och inspirera människor över hela världen.

Karin Larsson
Karin Larsson (1859–1928) var en banbrytande svensk konstnär och formgivare, vars hem i Sundborn blev en ikon för svensk design. Hennes trädgård vid Lilla Hyttnäs var en förlängning av hennes konstnärliga vision – en harmonisk samklang av färg, form och funktion, där blommor, fruktträd och köksväxter omgav familjens liv.
Trädgården präglades av samma djärva estetik som hennes textilier och möbler, med färgstarka rabatter och naturliga material som skapade en levande helhet. Hon var en föregångare inom hållbarhet och självförsörjning. Genom att odla egna grönsaker och använda naturens resurser förespråkade hon en livsstil där det enkla, funktionella och vackra samspelade. Hennes design och trädgårdsfilosofi lever kvar än idag, en inspirationskälla för både inredning och trädgårdsodling.

May Morris
May Morris (1862–1938) var en framstående brittisk textilkonstnär och en nyckelfigur inom Arts and Crafts-rörelsen. Som dotter till William Morris ledde hon broderiavdelningen på Morris & Co redan vid 23 års ålder och var en pionjär i att lyfta broderi till en erkänd konstform. Hennes arbete präglades av harmoniska färger, eleganta detaljer och inspiration från naturen, där blommor och lövverk ofta förekom. Hon var också en engagerad förespråkare för kvinnliga konstnärer och undervisade i textilkonst.
May bodde stora delar av sitt liv på Kelmscott Manor, där den omgivande trädgården var en viktig inspirationskälla. Den prunkande trädgården med sin vilda men omsorgsfullt planerade växtlighet, speglade hennes konstnärliga filosofi om att förena natur och hantverk. Här fann hon både kreativitet och återhämtning, och trädgårdens färger och former återkom ständigt i hennes textildesign.

Karen Blixen
Karen Blixen (1885–1962), även känd som Isak Dinesen, var en av 1900-talets främsta berättare. Hennes tid i Kenya, där hon drev en kaffeplantage, inspirerade hennes mest kända verk, Den afrikanska farmen (Out of Africa, 1937). Naturens skönhet och hennes djupa koppling till landskapet präglade både hennes liv och skrivande.
Efter att ha återvänt till Danmark blev hennes hem, Rungstedlund, en plats för reflektion och skapande. Trädgården där var en förlängning av hennes konstnärliga uttryck – en harmonisk oas där hon arrangerade blommor med samma omsorg som hon skrev sina berättelser. Idag bevaras trädgården som en levande påminnelse om hennes estetiska känsla och kärlek till naturen.