Hoppa till huvudinnehållet

Norrvikens scen: Norah Jones

Slutsålt

8 juli

Pris

Parkett: 745-995 kr 
Sittplats i det gröna:
645 kr
Samma pris oavsett ålder. 
Åldersgräns: 18 år, ingen gräns i målsmans sällskap.

Norah Jones till Norrviken i sommar

Den världsberömda sångerskan, låtskrivaren och pianisten Norah Jones tar sin Visions Tour till Europa och Sydamerika sommaren 2025. En av Sveriges två exklusiva konserter – den 8 juli sker på Norrvikens trädgårdar.

Nyligen blev Jones tiofaldig Grammy-vinnare när hennes nionde soloalbum Visions prisades som Bästa traditionella popvokalalbum. Albumet, med singlar som Running och Paradise, är ett samarbete med producenten Leon Michels.

Sedan det banbrytande debutalbumet Come Away With Me (2002) har Norah Jones sålt över 53 miljoner album och hennes musik har strömmats över tio miljarder gånger. Med en imponerande katalog av kritikerrosade album och samarbeten med artister som Willie Nelson, Foo Fighters och Outkast har hon befäst sin plats som en av vår tids mest unika röster.

Den 8 juli intar hon scenen på Norrviken – en konsert du inte vill missa!

Presenteras av Luger, Kulturbolaget och Krall Entertainment som ansvarar för innehåll och biljettförsäljning.

 

Tid

Insläpp kl. 17.30
Konsert kl. 19.30

 

Praktisk information - Konserter på Norrviken

Transport & parkering

Konserten med Norah Jones väntas bli mycket välbesökt, och vi vill därför uppmärksamma att antalet parkeringsplatser på området är begränsat. För att göra ditt besök så smidigt som möjligt rekommenderar vi att du i första hand tar cykel eller kollektivtrafik.

Just denna kväll finns även möjlighet att boka en konsertbuss tur och retur för 200 kr/person – ett enkelt och bekvämt sätt att ta sig till och från konserten. Bussen avgår från Båstad station och stannar vid flera hållplatser längs vägen till Norrviken. Boka konsertbuss här.

Om du väljer att ta bilen finns ett begränsat antal avgiftsbelagda parkeringsplatser. Läs mer om aktuell taxa.

Alla husbilar hänvisas till Norrvikens ordinarie parkering, särskilda platser för husbilar finns. Notera att det inte erbjuds dygnsparkering för husbilar då camping ej är tillåtet. Husbilar är inte är tillåtna på Apelryds eventparkering.

Mat & dryck

Du kan köpa lättare mat, snacks, öl, vin och alkoholfria drycker på plats.
Egen mat och dryck får ej tas med in på området.

Förbeställ picknickpåse eller 2-rätters meny
Du kan även förbeställa en picknickpåse med lite gott eller en 2-rätters meny i samband med biljettköp, eller i efterhand.
Läs mer & boka

Middag på RAVINEN Kulturhus 
Njut av en god middag på RAVINEN Café & Bistro innan konserten börjar. I en lugn och stämningsfull miljö serveras vällagad mat – perfekt som start på kvällen. Öppet kl. 17.00–19.30 under konsertkvällarna.
Läs mer & boka bord

 

Uppdaterad och löpande information hittar du hos arrangören här